Čo je to OPÁL CAMP

Najnovšie informácie nájdete na domovskej stránke opalcamp.sk
Nezabudnuteľný letný tábor v prírode pre chlapcov a dievčatá vo veku 11 až 18 rokov. Hlavný program tohtoročných táborov je: „Záchrancovia“. Tak skôr, než sa prihlásiš, prečítaj si dôkladne všetky inštrukcie na tejto stránke, z ktorých sa dozvieš všetky potrebné informácie. Už teraz Ti môžem povedať, že Tvoji vedúci už netrpezlivo čakajú na leto a čas, kedy sa stretneme na tábore. Večerné táborové témy, samozrejme pri táborovom ohni, nebudú chýbať ani v tomto roku. Tak šetri energiou aby Ti nechýbala na tábore…V roku 2014 pripravujeme tri campy

Kto tento tábor organizuje?

Zbor Cirkvi bratskej je štátom uznaná cirkev.Pozri si našu históriu CB Hermanovce n/T tu ako aj dalšie informácie o Cirkvi bratskej tu
Program campu je postavený na kresťanských základoch. Vedúci na tábore majú  živú vieru v Pána Ježiša Krista. Ten kto sa prihlási na camp, mal by si byť vedomý, že na tábore sa nestretne s alkoholom, fajčením, vulgarizmami a ponižovaním zo strany vedúcich a personálu. V priebehu campu sa zoznámia s jedným  Biblickým príbehom. Tohtoročný program Opál campu sa bude týkať starozákonnej postavy Gideón.

Personál

Vedúci tábora a jeho pomocníci predstavujú ten najvzácnejší „inventár“ táboriska. Väčšina z nich pochádza z blízkeho okolia a preto poznajú všetky zákutia, lesné chodníčky . Je jasné, že majú vytvorený hlboký vzťah k tejto lokalite. Vedúci sú väčšinou študenti vysokých škôl. Svojou prirodzenou autoritou si  vedia získajú mladých ľudí. Vedia pochopiť každého, lebo sami boli v „dorasteneckom veku“ a zažili podobné dobrodružstvá. Niekoľkoročné táborové skúsenosti z nás robia silný kolektív, ktorý vie navzájom komunikovať a riešiť rôzne táborové prekážky. Ak si už na Opál campe už bol, určite sa tešíš na známe tváre. Opál campy organizujeme už ôsmy rok, preto niektorí účastníci sú dnes vedúci pracovníci.

Všetci vedúci sú dobrovoľníkmi, ktorí na tábor neprišli zarábať. Robia to preto, lebo ich to baví a vidia zmysel v práci s mladými ľuďmi. Na letné tábory sú pripravovaní a majú dostatočnú kvalifikáciu na to, aby mohli rodičia s pokojom zveriť svoje deti do ich niekoľkodňovej „starostlivosti“. Vychovávame si aj mladších pomocníkov, ktorí absolvovali Opál Camp a na táboroch pracujú ako pomocníci. Každý pracovník pred táborom absolvuje tréning pre svoju pozíciu.

Prostredie

Opál Camp sa nachádza na úpätí Slanských vrchov hneď za obcou Hermanovce nad Topľou. Je umiestnený na kopci, juhovýchodne od zborového domu Cirkvi bratskej. Z dvoch strán je obklopený náletovým lesom, ktorý vytvára dostatočné súkromie, voľný priestor umožňuje nádherný pohľad na Slanské vrchy a kopec Oblík. Opál Camp sa využíva len v letnom období, jeho súčasťou sú chatky na podsadách, prístrešok na stravovanie a sociálne zariadenia. Chatky a ohnisko sú ukryté pod mladými brezami a borovicami. Areál nie je uzavretý, máme bezprostredný vstup do okolia a do hory. Všetko, čo potrebuješ preto, aby si si zvykol na nádhernú prírodu. V horúcich dňoch je možnosť schladiť sa v čírej (a studenej) vode Hermanovského potoka.

Aktivity

Čo všetko ťa čaká na tábore Opál Camp?

Opál camp 2011 video

Večerná téma, skupinky
Večer, keď zapadne slnko zakladáme táborový oheň. Súčasťou táboráku je spev a zamyslenie sa nad témou dňa. Tá je vždy aktuálna, rozprávač čerpá z osvedčených biblických prameňov. Keď sa v lese vyberieme zlou cestou, dôsledky môžu byť veľmi nešťastné. O čo viac to platí v živote. Oplatí sa pozrieť do „mapy“.

Šport
Okrem obľúbeného futbalu má veľký úspech aj volejbal, vodný volejbal, beh, orientačné a taktické hry. Súťaž družstiev rozvíja skupinovú spoluprácu, rozvoj osobnosti a vodcovstva. Nebude chýbať ani divoká vodná oblievačka.

Prvá pomoc
Naučíme ťa ovládať abecedu prvej pomoci. Zábavnou formou sa pokúsim „liečiť“ všetky najčastejšie poranenia.

Prežitie
Ako prežiješ v lese, keď si sa stratil? Ako môžeš prenocovať za každého počasia? Ako narábať s nožom, so sekerou? Ako založiť oheň? Ak to zvládneš teoreticky, môžeš si to hneď aj vyskúšať.

Lesná múdrosť
Chceš poznať všetky stromy bikinky a stopy zvierat? Chceš sa naučiť pozorovať prírodu, započúvať do zvukov lesa a zistiť, že tam nie si sám?

Streľba
Na našom tábore si budeš môcť zastrieľať zo vzduchovky a moderného luku.

Lezecká technika
Zoznámime ťa s lezeckou výstrojou a pravidlami bezpečnosti pri lezení. Naučíš sa robiť uzly. Prakticky si skúsiš zlaňovanie. Pre najodvážnejších pripravujeme adrenalínové lanovky. Súčasťou tábora je disciplína „nízkolanové dráhy“. Pri všetkých aktivitách bude prítomný školený inštruktor. Používame výhradne vlastné, overené lezecké náradie a materiály.

Turistika, výlety
Ani počas tohto leta by nám nemal uniknúť východ slnka na ktorý sa pôjdeme pozrieť zo Šimonky. Nezabudni si doniesť dobrú obuv na turistiku. Pozrieme si naše okolie a vylezieme na Sokoliu skalu.
Hudba
Hudba tvorí súčasť každého tábora. Naučíme sa nové pesničky, ktoré môžeš doprevádzať na svojom hudobnom nástroji (gitara, flauta, bongo, husle?…). Na diskotéky zabudni.
Strava
Táborisko nemá osobitnú kuchyňu, nakoľko hlavné jedlo je zabezpečené cez stravovacie služby (vývarovňa) v obci Bystré. Máme však vyhradený priestor pre podávanie hotového jedla, prípravu jednoduchých pokrmov a nápojov. Do tejto aktivity sa účastníci tábora zapájajú v rámci denných služieb, pod dohľadom vedúceho. Strava sa konzumuje pod prístreškom, kde sú umiestnené stoly a lavice (poľná jedáleň) a kde sa uskutočňujú spoločné aktivity v prípade dažďa.
V rámci dennej služby je zahrnutá: príprava stolov, úprava a distribúcia stravy, zabezpečenie pitnej vody a príprava nápojov, nosenie dreva na táborový oheň. Služby sa striedajú po jednotlivých dňoch. Strava sa konzumuje spoločne. Účastníkov tábora učíme poriadku, dochvíľnosti a dobrej vôli.
Denné menu
Pred raňajkami služba zakúri pod kotlíkom, kde sa bude variť čaj. Na raňajky podávame čerstvý chlieb, sezónnu zeleninu (uhorky, paradajky, paprika). Na stoloch nechýba maslo, saláma, džem, a stále obľúbená Nutella.
Obed je zabezpečený stravovacou službou. Pán šofér nám prináša výborný obed v prenosných nádobách. Väčšinou máme polievku a druhé jedlo, ktoré je buď mäsité, alebo múčne. Obľúbenou súčasťou je aj poobedňajší melón.
Večeru si účastníci za spolupráce vedúcich pripravujú priamo na táborisku. Sú to pokrmy, ktoré je možné pripraviť na jednoduchom ohni, v kotlíku, na ražni, atď. (Guláš, cestoviny, opekaná klobása, puding (napr. s dukátovými buchtičkami z pekárne).

Nezabúdame ani na hladošov a preto zabezpečujeme dostatok stravy pre celý týždeň.
Pitný režim
Počas celého dna je navarený čaj. K dispozícii je tiež pitná voda v samoobslužných bandaskách. Pitný režim je dôležitý, hlavne v teplých dňoch. Odporúčame zobrať si so sebou PVC fľašku, aby si každý mohol zobrať vodu (čaj) aj pri aktivitách mimo táboriska.
Ubytovanie a hygiena


Ubytovanie je zabezpečené v drevených chatkách, ktoré sú postavené na drevenej podsade a tak izolované od vlhkosti. V chatke sú štyri poschodové postele a priestor na uloženie batohov. V každej chatke je ubytovaný vedúci, ktorý zodpovedá za danú chatku. Účastníci tábora sa rozdeľujú do chatiek podľa pohlavia a veku. V chatkách je svetlo, ktoré je napájané z elektrického generátora. Ten sa zapína len na 45 minút počas prípravy na spánok. Našim zámerom je umožniť deťom zažiť kontakt s prírodou a aspoň trochu sa „odpojiť“ od civilizácie.
Hygiena
Opál Camp je zameraný na pobyt v prírode a preto je táborisko zriadené jednoducho, ale premyslene. Vopred upozorňujeme na možné počiatočné rozpaky tých, ktorí nemajú skúsenosti s táborením v prírode. Chvíľu potrvá, kým účastník tábora objaví čaro takéhoto pobytu, ale vedúci chatiek iste všetkým pomôžu tieto rozpaky prekonať. Sprchovanie je zabezpečené vo vojenskej sprche, v ktorej sa denne ohrieva voda. Suché toalety – latríny sú vopred určené pre chlapcov i pre dievčatá a cez noc sú označené akumulátorovým svietidlom. Dávame dôraz na intimitu počas osobnej hygieny. Dôležitá súčasť táborového života je osvojenie si a udržiavanie hygienických návykov.
Zdravotník
V každom táborovom pobyte je prítomný zdravotník, ktorý sleduje zdravotný stav účastníkov tábora a v prípade úrazu poskytne prvú pomoc a vykoná základné ošetrenie. Ak k dôjde k ochoreniu máme k dispozíciu izolačku v ubytovacej prístavbe zborového domu Cirkvi bratskej, ktorý je od táboriska vzdialený cca 150 m.

 

 

 

 

 

OPÁL CAMP 2012 starší Nikdy nehovor nikdy.

OPÁL CAMP 2012 mladší 8-14.7. Nikdy nehovor nikdy.

DISCOVER OPÁL CAMP 2011 fotky